Osim već utvrđenih slučajeva gde se u penziju odlazilo uz mito, u Srbiji se u mirovinu moglo otići i na osnovu članstva u nekom od nepostojećih folklornih ansambala, odnosno kulturno-umetničkih društava za koje niko nikada nije čuo, niti su igde bila registrovana. Ili je, pak, reč o KUD-u za koji zna vrlo mali broj ljudi, ali koji su spremni da uz simboličnu nadoknadu pomognu svojim bivšim članovima i izdaju im rešenja o stažu, kako bi ovi lakše otišli u penziju. Upravo je to ovih dana predmet kontrole u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje, gde se od spornih kulturno-umetničkih društava traži dokumentacija na uvid kako bi se proverilo da li su sadašnji penzioneri zaista bili njihovi članovi ili je reč o mućkama i falsifikatima. Ovim penzionerima, ukoliko se revizijom utvrdi da su penzijskom fondu priložili lažna dokumenta, poštar više neće zvoniti. Jer će im rešenje o penzionisanju najverovatnije biti poništeno, a status penzionera bar privremeno oduzet.
Osim već utvrđenih slučajeva gde se u penziju odlazilo uz mito, u Srbiji se u mirovinu moglo otići i na osnovu članstva u nekom od nepostojećih folklornih ansambala, odnosno kulturno-umetničkih društava za koje niko nikada nije čuo, niti su igde bila registrovana.
Ili je, pak, reč o KUD-u za koji zna vrlo mali broj ljudi, ali koji su spremni da uz simboličnu nadoknadu pomognu svojim bivšim članovima i izdaju im rešenja o stažu, kako bi ovi lakše otišli u penziju.
Upravo je to ovih dana predmet kontrole u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje, gde se od spornih kulturno-umetničkih društava traži dokumentacija na uvid kako bi se proverilo da li su sadašnji penzioneri zaista bili njihovi članovi ili je reč o mućkama i falsifikatima.
Ovim penzionerima, ukoliko se revizijom utvrdi da su penzijskom fondu priložili lažna dokumenta, poštar više neće zvoniti. Jer će im rešenje o penzionisanju najverovatnije biti poništeno, a status penzionera bar privremeno oduzet.
Ko je, zapravo, kriv u ovom slučaju? Budući penzioneri, koji su zbog pooštravanja uslova za penzionisanje požurili da prilože potrebnu dokumentaciju o stažu, ili činovnici u penzijskom fondu koji su mahinalno pregledali priložene papire ne udubljujući se u njihovu verodostojnost.
Vladimir Stanković, direktor Sektora za ostvarivanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, kaže za „Politiku” da je od 2. februara ove godine počela kontrola rešenja donetih u 2010. godini. Tom kontrolom, između ostalog, obuhvaćena su i rešenja za lica kojima je svojstvo osiguranika utvrđeno kao radnicima estradne delatnosti, članovima Udruženja radnika estradne delatnosti ili nekog drugog estradnog udruženja, koji su se bavili folklorom ili nekom drugom vrstom estradne delatnosti.
– Do sada je pregledano oko 2.000 rešenja kojima je utvrđeno svojstvo osiguranika (procena je da je potrebno pregledati još 5.000 rešenja), od čega se oko 1.700 odnosi na obavljanja folklorne delatnosti. U 478 predmeta je, pored rešenja o utvrđivanju svojstva osiguranika, doneto i rešenje o priznavanju prava na starosnu penziju”, kaže Stanković i dodaje da je u toku dosadašnje kontrole sprovedena dopuna postupka u 712 slučajeva.
Na osnovu sprovedene dopune može se zaključiti, ističe on, da je u velikom broju rešenja svojstvo osiguranika utvrđeno na osnovu neodgovarajućih potvrda kulturno-umetničkih društava i pojedinih estradnih udruženja iz kojih se ne može ustanoviti na osnovu kojih dokaza i evidencija su one izdate.
– Proverom je utvrđeno da potvrde kulturno-umetničkih društava u najvećem broju slučajeva nisu izdate na osnovu arhivske građe i zvaničnih evidencija koje potiču iz perioda za koje se utvrđuje pravo, već se zasnivaju isključivo na ličnim saznanjima odgovornih lica, članova društva ili na izjavama svedoka. Na osnovu ovakvih potvrda pojedina estradna udruženja uvodila su ova lica u svoje članstvo, retroaktivno, i po nekoliko decenija unazad, kategoričan je Stanković.
Tako su potvrde nekih estradnih udruženja izdate na osnovu neoverenih fotokopija ugovora o angažovanju lica ili sadrže i neke druge manjkavosti. Kontrola će biti nastavljena.
– Policijska uprava za grad Beograd ispituje poslovanje Fonda, a na osnovu dokumentacije koju su tražili možemo reći da im je predmet rada poslovanje Fonda od 2006. godine do danas. Njihova analiza je na početku i nešto više o tome šta istražuju moći ćemo da kažemo tek po završenom poslu, a do sada utvrđivanje svojstva osiguranika nije bio predmet njihovog interesovanja”, pojašnjava Stanković.
Upućeni u tu priču kažu da je za dokazivanje staža u KUD-u bilo dovoljno samo da bude njegov član. Oni su mogli sami sebi da uplaćuju staž po najnižoj osnovici ili da to za njih radi KUD ukoliko je reč o profesionalnim igračima i pevačima.
To, međutim, nije sporno za one članove KUD-a za koje se može dokazati gde su i kada nastupali i za koje ansamble. Kao što je piscima svojevremeno za dokaz staža traženo da dostave na uvid knjige koju su pisali, a muzičarima da potvrde gde su nastupali, tako su i članovi KUD-a morali da imaju neki dokaz da su ozbiljno radili dok su bili u KUD. Ovde je, međutim, napravljen propust, jer im iz nekog razloga Fond PIO nije tražio čvršće dokaze, kaže naš nezvanični izvor.
Naknadnom kontrolom treba utvrditi da li su takva kulturno-umetnička društva postojala i da li su imali urednu dokumentaciju o svojim članovima. Ako je KUD registrovan onda se mora dostaviti potvrda da je njegov član i plaćao sebi staž za sve te godine angažmana.